Autor powieści „Czytanie z kości” otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru dla najlepszej polskiej powieści kryminalnej wydanej w 2015 roku. Wyróżnienie wręczono we Wrocławiu podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału.

Do tegorocznej edycji zostało nominowanych siedem książek. Oprócz nagrodzonej, były to powieści: "Wampir” Wojciecha Chmielarza, "Piąty Beatles" Mariusza Czubaja, "Zbrodnia w szkarłacie” Katarzyny Kwiatkowskiej, "Kasacja” Remigiusza Mroza i "Zaginięcie” tego samego autora, oraz "Gwiazdozbiór” Marty Zaborowskiej.

"Czytanie z kości” to powieść, której fabuła osadzona jest w starożytności oraz w czasach współczesnych. Autor snuje opowieść o dwóch śledztwach dotyczących zbrodni, które się ze sobą łączą, pomimo że dzieli je ponad 2,5 tys. lat.

Według jury nagrodę przyznano Jakubowi Szmałkowi "nie za trud, pot, łzy i nieprzespane noce, które towarzyszyły pisaniu "Czytania z kości”, a za perfekcyjnie opisaną rzeczywistość antyczną, bohatera i ciekawą konstrukcję".

Jakub Szamałek to urodzony w 1986 w Warszawie pisarz i scenarzysta studia CD Projekt RED . Absolwent University of Oxford, doktor archeologii śródziemnomorskiej University of Cambridge, stypendysta Fundacji Billa i Melindy Gatesów. Za swoją debiutancką książkę, "Kiedy Atena odwraca wzrok”, otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru Czytelników za rok 2011.