Historyk literatury, pisarka, reportażystka, publicystka, fotografik i autorka biografii wielkich Polaków zmarła.

Barbara Wachowicz urodziła się 18 maja 1937 roku w Warszawie. Ukończyła Wydział Dziennikarski Uniwersytetu Warszawskiego oraz Studium Historii i Teorii Filmu w łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej i Filmowej. Została członkinią Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Związku Autorów i Kompozytorów Scenicznych.

Nazywana „pisarką losu polskiego" jest autorką wystaw, widowisk, programów radiowych i telewizyjnych, książek – pasjonujących monografii poświęconych życiu, twórczości, miłościom i tajemnicom wielkich Polaków (Kościuszko, Mickiewicz, Chopin, Norwid, Żeromski, Sienkiewicz), jest biografką sławnych harcerzy polskich z bohaterami „Kamieni na szaniec" i Powstania Warszawskiego na czele. Młodzież przyznała jej Orderu Uśmiechu z motywacją: „To dzięki niej zstępują z piedestału Bohaterowie Narodowi i najwięksi twórcy literatury, by stać się nam bliskimi". Napisała wiele publikacji poświęconych postaciom historycznym oraz bohaterkom narodowym. W nakładzie wydawnictwa Muza ukazały się dwie jej książki: "Matki wielkich Polaków" oraz "Bohaterki Powstańczej Warszawy".

Lech Ludorowski Prezes Towarzystwa im. Henryka Sienkiewicza docenił jej prace włożoną w badania Wielkich Polaków określając ją autorytetem w dziedzinie biografistyki. "Podziwiamy jej odważną, nieustępliwą, konsekwentną walkę w obronie tak często dziś poniewieranej i wyszydzanej polskości. Podziwiamy jej walkę z cyniczną pogardą dla heroicznego etosu polskiego patriotyzmu, walkę o godność naszej Ojczyzny"

Autorka była bardzo blisko z wieloma opisywanymi bohaterkami, z wieloma z nich się zaprzyjaźniła, dzięki czemu czytelnicy mają możliwość by poznać ich osobiste refleksje i zwierzenia.