My lunatycy. Rzecz o Republice

Anna Sztuczka, Krzysztof Janisze

Literatura faktu


Format: 14.5 x 20.5 cm

Oprawa: twarda

Liczba stron: 576

 • Inne wydania
 • 30,89 zł

  Oszczędzasz -35%

  47,52 zł


  Opcje dostawy:

 • Odbiór osobisty w księgarni0,00 zł
 • Paczkomaty 24/711,99 zł
 • Poczta Polska Paczka488,99 zł
 • Poczta Polska Paczka48 (Pobranie)10,99 zł
 • InPost Kurier11,99 zł
 • InPost Kurier (Pobranie)13,99 zł
 • Kurier DPD9,99 zł
 • Kurier DPD (Pobranie)12,99 zł
 • Przesyłka zagraniczna (Unia Europejska)100,00 zł


 • Darmowa dostawa od

 • 99,90 zł
 • Pierwsza książka napisana przez fanów kultowego, toruńskiego zespołu Republika, zawiera wywiady m.in. z menadżerami grupy, rodziną (m.in. z córką Grzegorza Ciechowskiego Weroniką Ciechowską, szwagierką Grzegorza Agnieszką Wędrowską i siostrą Ciechowskiego Aleksandrą Krzemińską) , przyjaciółmi muzyków i przede wszystkim z... fanami zespołu. Stanowią oni bowiem wciąż biało-czarną armię miłośników Republiki. Ich wspomnienia nie tylko pokazują fenomen legendarnej grupy, ale także podkreślają, jak ważnym zespołem w ich życiu była i jest Republika. Dzięki rozmowom z toruńskimi muzykami, gwiazdami ogólnopolskiej sceny alternatywnej poznajemy miejsca najbardziej związane z Republiką, przede wszystkim klub „Od Nowa”. Poznajemy także toruńską, muzyczną scenę lat 80., która kształtowała oblicze polskiej muzyki rockowej. Bardzo osobiste rozmowy z muzykami Kobranocki, Atrakcyjnego Kazimierza, Rejestracji czy Bikini tworzą niezwykłą atmosferę tej książki.

  Autorzy tej publikacji, to rodowici torunianie, którzy od początku istnienia Republiki są jej oddanymi wielbicielami. Podjęli oni wyzwanie i postanowili podzielić się z Państwem wspomnieniami osób, którzy pozostali przy Republice na zawsze. Książka jest hołdem złożonym nie tylko toruńskiej grupie, ale także ogromnej rzeszy jej entuzjastów.

  • Wydanie: 1
  • Data wydania: 26.08.2015
  • Oprawa: twarda
  • Liczba stron: 576
  • Format: 14.5 x 20.5 cm
  • Cena katalogowa: 44,90
  • ISBN: 978-83-287-0109-0
  • Autor: Anna Sztuczka, Krzysztof Janiszewski
  Oceń 
  EWA SZYMAŃSKA
  2015-10-14

  My lunatycy. Rzecz o Republice

  http://www.musicformyeyes.pl/2015/10/my-lunatycy-rzecz-o-republice.html

  Gdyby ...
  Co robiłby dzisiaj Grzegorz Ciechowski gdyby żył?
  Nie prowadziłby profilu na Facebooku (no ewentualnie fanpage), interesowałby się polityką, posiadałby najnowszy model telefonu i całą masę gadżetów Apple'a, wspierałby organizacje walczące o prawa zwierząt i może nagrałby album z muzyką elektroniczną wykorzystując nowe technologie. Na pewno wspierałby wielu młodych artystów, dla których byłby producentem i mentorem.


  Każda osoba chcąca się dziś zmierzyć z historią Republiki stawia się przed nie lada wyzwaniem. Napisać książkę to jedno, ale dotrzeć do osób chcących rozmawiać to inna sprawa. Życie prywatne Ciechowskiego było dość burzliwe jeśli chodzi o związki damsko-męskie. Wzajemne animozje byłych partnerek artysty i ich publiczne wypowiedzi zawsze cieszą tabloidy. Dodatkowo rozpad zespołu w 1986 roku podzielił muzyków i fanów, a po dzień dzisiejszy temat autorstwa utworów budzi wiele kontrowersji.

  Na książkę "My lunatycy. Rzecz o Republice" duetu Sztuczka&Janiszewski składają się wywiady podzielone na 3 segmenty.


  Pierwszy z nich to rozmowy z muzykami i ludźmi związanymi z promowaniem muzyki. Książkę otwiera jeden z najciekawszych wywiadów publikacji, wywiad z ikoną toruńskiego - i nie tylko - świata kultury, animatorem, promotorem, kierownikiem SKPT "Od Nowa" Waldemarem Rudzieckim. Jego opowieści fantastycznie budują czytelnikowi podłoże, na którym wyrósł zespół, określają klimat i specyfikę czasów i samego Torunia.

  Świetnymi historiami raczy nas też Zbigniew Ostrowski, który pracując jako dziennikarz radiowy przygotował (jak się później okazało z premedytacją i z udziałem Ciechowskiego) sławetne słuchowisko wyemitowane w PR 3 PR. Reakcja słuchaczy zaskoczyła twórców. Stosy listów przesłanych do redakcji reprezentowały dwa podejścia: tych oburzonych i tych rozbawionych słuchowiskiem, w którym było nie było Ciechowski zaprezentował się jako osiedlowy tyran kontrolujący swoich sąsiadów w niecodzienny sposób.

  Moją uwagę przykuł też wywiad z Jerzym Tolakiem, managerem Obywatela G.C., Republiki, a później także wielu innych artystów, w tym Justyny Steczkowskiej, Katarzyny Groniec czy Eweliny Flinty. Opowieści z tras koncertowych zawsze odkrywają tę niedostępną dla ogółu strefę i uchylają rąbka tajemnicy zza kulis.

  Z kolei dzięki córce Weronice i szwagierce Agnieszce oraz ich wspomnieniom kreśli się nam obraz Grzegorza niescenicznego, a rodzinnego, chroniącego swoją prywatność, kochającego zwierzęta i nowinki techniczne.


  HOŁD FANÓW vs HOŁD FANOM
  Bardzo mocno zaakcentowanym bohaterem tej książki są fani Republiki. Współautorka książki, Anna Sztuczka, "republikanka od zawsze i na zawsze" prowadziła w latach 80. fanklub zespołu, co wiązało się z mnóstwem pracy (teraz kwestie komunikacyjne świetnie rozwiązuje media społecznościowe, wtedy trzeba się był natrudzić, by utrzymywać fanów na bieżąco z projektami czy wydarzeniami). Sztuczka opowiada, jak to wszystko wtedy wyglądało. Świetnym pomysłem jest zebranie tutaj fanów w różnym wieku, o różnych statusach społecznych, z wielu stron Polski i spisanie ich emocji.

  Ciechowski dbał o swoich fanów, a z niektórymi zżył się dość mocno. To właśnie te osoby wspominają swoje ucieczki z domów, szalone koncerty czy stylizowanie się na swojego idola, chociażby sławetna grzywka miała znalazła naśladowców. Wspomnienie, gdy Ciechowski przekazuje po jednym z koncertów kasetę z nagranymi nowymi utworami grupy, na jakiś czas przed oficjalną premierą może wywoływać uśmiech na naszej twarzy, jednak pokazuje jak ważne miejsce w funkcjonowaniu zespołu zajmowali fani. Fani, którzy do tej pory organizują zjazdy, tworzą festiwale czy koncerty pamięci.

  Książka byłaby niepełna, gdyby nie przemówili sami muzycy tworzący Republikę. I tak na końcu wypowiadają się: Zbigniew Krzywański, Sławomir Ciesielski i Leszek Biolik.

  Całość dopełniona jest fenomenalnymi, archiwalnymi zdjęciami pochodzącymi w głównej mierze z prywatnych zakamarków i zbiorów.

  Zdecydowanie trzeba przeczytać.

   Napisz swoją opinię

   My lunatycy. Rzecz o Republice

   My lunatycy. Rzecz o Republice

   Pierwsza książka napisana przez fanów kultowego, toruńskiego zespołu Republika, zawiera wywiady m.in. z menadżerami grupy, rodziną (m.in. z córką Grzegorza Ciechowskiego Weroniką Ciechowską, szwagierką Grzegorza Agnieszką Wędrowską i siostrą Ciechowskiego Aleksandrą Krzemińską) , przyjaciółmi muzyków i przede wszystkim z... fanami zespołu. 

   Napisz swoją opinię

   30 innych książek z tej samej kategorii: