Zabójczy księżyc

N.K. Jemisin

Outlet


Format: 130 x 205 mm

Oprawa: broszurowa ze skrzydełkami

Liczba stron: 448

 • Inne wydania
 • 3,60 zł

  -34,49 zł

  38,09 zł  Opcje dostawy:

 • Odbiór osobisty w księgarni0,00 zł
 • Paczkomaty 24/77,99 zł
 • Poczta Polska Paczka488,99 zł
 • Poczta Polska Paczka48 (Pobranie)10,99 zł
 • InPost Kurier8,99 zł
 • InPost Kurier (Pobranie)9,99 zł
 • Kurier DPD9,99 zł
 • Kurier DPD (Pobranie)12,99 zł
 • Przesyłka zagraniczna (Unia Europejska)100,00 zł


 • Darmowa dostawa od

 • 99,90 zł
 • W pustynnym mieście-państwie Gujaareh jedynym prawem jest spokój. Porządek utrzymują kapłani bogini snu, zwani zbieraczami – zbierają sny obywateli, leczą chorych i rannych, prowadzą śniących w życie wieczne… Nie zważając na to, czy śniący się na to zga-dza. Kiedy Ehiru – najsławniejszy z miejskich zbieraczy – otrzymuje zlecenie pobrania snów kobiety, przysłanej do Gujaarehu z misją dyplomatyczną, niespodziewanie dla samego siebie zostaje wciągnięty w spisek, który może doprowadzić do wybuchu niszczącej wojny.

  Tak zaczyna się zakrojona na ogromną skalę opowieść o cywilizacji, imperium, wojnie, religii… i królestwie snów. Pierwsza część dwutomowego cyklu, który w zgodnej opinii kryty-ków i czytelników tchnął nowe życie w nieco już skostniały gatunek fantasy.
  Ta opowieść, osadzona w świecie inspirowanym Afryką i Środkowym Wschodem, wyróżnia się wyjątkowymi postaciami i pięknym językiem. Fani i czytelnicy Jemisin, którzy lubią Chinę Miéville’a, Daniela Abrahama i Mike’a Resnicka, zachwycą się jej wrażliwością na szczegóły i zamiłowaniem do snucia historii, które przesycają tę powieść.
  „Library Journal”

  Trzymający w napięciu cykl  Jemisin otwiera przed czytelnikiem obcy, lecz fascynujący świat i porywa go w wir politycznych i nadprzyrodzonych wydarzeń…  Autorka tym razem nie ograniczyła się do wykorzystania różnych szczegółów z ziemskiej przeszłości i teraźniejszości, jak to zrobiła w Trylogii Dziedzictwa, lecz stworzyła kompletny świat alternatywny, który stanowi organiczną całość.
  „Publishers Weekly”

  Cierpliwe budowanie świata i nadzwyczajna wrażliwość na szczegóły pomogły Jemisin stworzyć tło, wprawić skomplikowaną intrygę w ruch i utkać subtelne, skomplikowane emocjonalnie relacje między głównymi bohaterami.
  „Kirkus Reviews”

  Zabójczy księżyc ma zupełnie wyjątkową, świeżą atmosferę. Rzadko się zdarza skończyć czytanie powieści fantasy z uczuciem, że przeżyło się coś nowego i zupełnie innego. Jemisin to się udało.
  Goodreads

  N.K. Jemisin – mieszkająca na Brooklynie autorka opowiadań i powieści fantastycznych. Jej teksty były przedstawiane do nagrody Hugo (dwukrotnie), Nebula (dwukrotnie) i World Fantasy Award, znalazły się wśród finalistów kandydatów do nagród Crawford, Gemmell Morningstar i Tiptree, a także zdobyły nagrodę Locus za najlepszy debiut powieściowy oraz nagrodę czytelników Romantic Times.
  Autorka otrzymała stypendium Gulliver Travel od Speculative Literature Foundation ( i zasiadała w komisji przyznającej stypendia w roku 2010), a także ukończyła warsztaty pisarskie Viable Paradise. Oprócz pisania zajmują ją konsultacje psychologiczne (ze specjalizacją w doradztwie zawodowym), czasem turystyka rowerowa i pisanie bloga polityczno-feministyczno-antyrasistowskiego.
   

  • Tytuł oryginału: The Killing Moon
  • Tłumaczenie: Maciejka Mazan
  • Wydanie: 1
  • Data wydania: 15.01.2014
  • Oprawa: broszurowa ze skrzydełkami
  • Liczba stron: 448
  • Format: 130 x 205 mm
  • Cena katalogowa: 39.99
  • ISBN: 978-83-7758-581-8
  • Autor: N.K. Jemisin
  Oceń 
  Agnieszka Winkler
  2014-07-04

  Nowe odrodzenie fantastyki

  W pustynnym mieście-państwie Gujaareh jedynym prawem jest spokój. Porządek utrzymują kapłani bogini snu, zwani zbieraczami – zbierają sny obywateli, leczą chorych i rannych, prowadzą śniących w życie wieczne… Nie zważając na to, czy śniący się na to zgadza. Kiedy Ehiru – najsławniejszy z miejskich zbieraczy – otrzymuje zlecenie pobrania snów kobiety, przysłanej do Gujaarehu z misją dyplomatyczną, niespodziewanie dla samego siebie zostaje wciągnięty w spisek, który może doprowadzić do wybuchu niszczącej wojny.
  Tak zaczyna się zakrojona na ogromną skalę opowieść o cywilizacji, imperium, wojnie, religii… i królestwie snów. Pierwsza część dwutomowego cyklu, który w zgodnej opinii krytyków i czytelników tchnął nowe życie w nieco już skostniały gatunek fantasy. (opis wydawcy)

  Zbieram się na napisanie tej recenzji od wczoraj i nadal nie potrafię ująć w słowa tego, co czuję. Od kiedy pojawiło się polskie wydanie "Zabójczego księżyca" miałam wielką ochotę na tą książkę. Tym bardziej, że pierwsze recenzje zachęcały, a tematyka rzeczywiście jest czymś nowym. Kiedy nadarzyła się okazja postanowiłam spróbować, choć trochę się bałam tej książki, kiedy zaczęłam czytać. Moje obawy zostały szybko rozwiane.

  Autorka wprowadza nas w zupełnie inny świat, stworzony na podstawie krain położonych nad Nilem, jednak nazwy, miejsca i postaci są całkowitym wymysłem autorki. Jak sama przyznaje, posługiwała się starożytnymi cywilizacjami i bazowała na ich językach, jednak starała się unikać przenoszenia realiów do swojego świata. Dzięki temu powstało coś, co jednocześnie jest powieścią fantasy i trochę przybliża nie tyle kulturę, co niektóre zachowania mieszkańców Doliny Nilu. Przyznam, że byłam mile tym zaskoczona, a poznawanie nowego świata było przyjemnym doświadczeniem.

  Książka opowiada o losach Ehiru - zbieracza, najwierniejszego sługi Hananji, jego praktykanta Nijiriego oraz młodej ambasadorki Kisui, Sunandi. Ponadto w fabule przeplatają się drugoplanowe, ale znaczące postaci takie jak kapitan gwardii, czy sam książę Zachodu Słońca, który jest odpowiednikiem faraona. Wszystkie te postacie są bardzo barwne, doskonale wykreowane. Przez całą lekturę nie było momentu, bym pomyślała, że są papierowi. Co prawda nie przywiązałam się do nich tak, jak często to robię podczas czytania, jednak w niczym mi to nie przeszkadzało. Bohaterom towarzyszą upadki i wzloty, walczą w słusznej sprawie i widać, że są bardzo lojalni względem swojej bogini.

  Jemisin poruszyła w swojej książce coś, co dawno nie było poruszane w powieściach fantasy - wiarę. Całą fabuła kręci się wokół wiary, która jest ważnym elementem życia każdego z bohaterów. To w obronie wiary walczą Ehiru i Nijiri. Sama wiara zaś jest bardzo specyficzna, kapłani mają zaskakujące zdolności, a historia wiary jest barwna. Widać tutaj, jak i w całej powieści, że autorka przyłożyła się do stworzenia tej historii i długo nad nią pracowała. Ta praca przyniosła bardzo dobre owoce.

  Pomysł na fabułę jest bardzo wyjątkowy i zaskakujący. Samo wykonanie mogłoby równać się z najlepszymi. Język powieści jest niby prosty, jednak poprzetykany obcymi zwrotami i słowami, które utrudniają szybkie czytanie. Musimy zatrzymać się na chwilę, by dokładnie przeczytać dane słowo i starać się zapamiętać jego wymowę. W zrozumieniu znaczenia tych słów pomaga nam słownik, który został umieszczony z tyłu książki. Dużą zaletą tej książki są właśnie te słowa, które rzadko są wyjaśniane w tekście. Czytelnik musi się domyślić ich znaczenia z zachowań i przemyśleń bohaterów. Autorka opowiada nam historię tak, jakbyśmy żyli w tym samym świecie i rozumieli każde "nowe" słowo. Nie bawi się z nami w wyjaśnianie. To mi się bardzo podobało, bo nie marnowało mojego czasu na czytanie o tym, czym jest zbiór, czy kim jest Hananja. Zmuszało mnie często do myślenia i uważnego czytania.

  "Zabójczy Księżyc" to - dokładnie jak mówi opis - wspaniała powieść, która "tchnęła nowe życie w skostniały gatunek fantastyki". Dawno nie spotkałam się z tak wspaniałą książką i tak dobrze zbudowaną fabułą. Dużym plusem jest również dwutomowość cyklu, dzięki czemu czytelnicy nie muszą wydawać mnóstwa pieniędzy na kolejne jego części i męczyć się z rozległą fabułą. Może i nie porwał mnie jak niektóre współczesne powieści, ale bardzo mi się spodobał i z wielką chęcią przeczytam kolejną część.

   Napisz swoją opinię

   Zabójczy księżyc

   Zabójczy księżyc

   W pustynnym mieście-państwie Gujaareh jedynym prawem jest spokój. Porządek utrzymują kapłani bogini snu, zwani zbieraczami – zbierają sny obywateli, leczą chorych i rannych, prowadzą śniących w życie wieczne… Nie zważając na to, czy śniący się na to zgadza.

   Napisz swoją opinię

   30 innych książek z tej samej kategorii: