Cywilni wojownicy

Erik Prince

Outlet


Format: 145 x 205 mm

Oprawa: broszurowa ze skrzydełkami

Liczba stron: 520

6,10 zł

-31,99 zł

38,09 zł


Opcje dostawy:

 • Odbiór osobisty w księgarni0,00 zł
 • Paczkomaty 24/77,99 zł
 • Poczta Polska Paczka488,99 zł
 • Poczta Polska Paczka48 (Pobranie)10,99 zł
 • InPost Kurier8,99 zł
 • InPost Kurier (Pobranie)9,99 zł
 • Kurier DPD9,99 zł
 • Kurier DPD (Pobranie)12,99 zł
 • Przesyłka zagraniczna (Unia Europejska)100,00 zł


 • Darmowa dostawa od

 • 99,90 zł
 • Książka przedstawia dzieje i najsłynniejsze operacje bojowe, przeprowadzone przez najbardziej chyba kontrowersyjną formację militarną naszych czasów – okrytą nimbem tajemnicy jednostkę Blackwater. Jej historię opisał sam jej twórca, były komandos Eric Prince. Ogółem „cywilni żołnierze” z Blackwater, rekrutujący się spośród weteranów formacji specjalnych i innych najemników, wyróżniający się umiejętnościami i odwagą, gotowi do udziału w misjach w najbardziej zapalnych punktach globu, wzięli udział w ponad stu akcjach, głównie w Iraku i Afganistanie.

  Sukcesy i sława tej formacji ściągnęły na nią kłopoty; w mediach ludzi z Blackwater przedstawia się jako najemników, rabusiów, czasem określając ich jeszcze gorszymi epitetami.

  Książka do bólu szczera, najeżona drastycznymi szczegółami, otwarcie opisująca problemy, jakim jej bohaterowie musieli stawiać czoła w dalekich krajach i w samej Ameryce. Jej autor nie stroi się w piórka świętoszka i nie ukrywa bolesnych epizodów ze swojego życia osobistego. Przy tym jednak domaga się oficjalnego uznania zasług i bohaterstwa żołnierzy stworzonej przez siebie jednostki.

  • Tytuł oryginału: Civilian Warriors. The Inside Story of Blackwater and the Unsung Heroes of the War on Terror
  • Wydanie: 1
  • Data wydania: 2014.10.08
  • Oprawa: broszurowa ze skrzydełkami
  • Liczba stron: 520
  • Format: 145 x 205 mm
  • Cena katalogowa: 39.99
  • ISBN: 978-83-7758-790-4
  • Autor: Erik Prince
  Oceń 
  Daniel Puławski
  2015-01-08

  Cywilni wojownicy

  Książka Cywilni wojownicy. Najemnicy w ogniu wojny to polski przekład wydanej za oceanem w 2013 roku pozycji autorstwa Erika Prince’a i Davida Coburna. Książki opowiadającej powstanie, funkcjonowanie oraz zmierzch Blackwater – prywatnej formacji militarnej świadczącej swoje usługi rządowi Stanów Zjednoczonych. Książka jest jedną
  z niewielu pozycji dostępnych na polskim rynku wydawniczym, które dotyczą tematu PMC, czyli sektora usług świadczonych przez cywilnych kontraktorów w strefach konfliktów zbrojnych.
  Autorem niniejszej publikacji jest ekscentryczny biznesman, republikanin, w końcu były komandos SEAL i jednocześnie twórca Blackwater – jedynej swego rodzaju prywatnej formacji militarnej, która okazała się zdolna samodzielnie prowadzić operację bojowe w Iraku i Afganistanie, w czasie tzw. globalnej wojny z terroryzmem. Jednym słowem w książce nie brak jest wspomnień o heroicznych czynach i brawurowych akcjach prowadzonych przez anonimowych kontraktorów, lub jak określa ich Prince – strażników, głównie weteranów amerykańskich formacji specjalnych. Pomimo polityczno – militarnego charakteru większości wątków, na których skupił się autor, w książce nie brak jest zwykłych – przyziemnych spraw, które dotyczą każdego człowieka niezależnie od narodowości, wyznania, czy statusu społecznego. I tak w rozdziale pierwszym, autor wspomina swojego ojca, sposób w jaki żył, jakie miał cele i jakimi kierował się zasadami. W końcu jak to wszystko doprowadziło do powstania dużego – wartego miliony dolarów przedsiębiorstwa oraz jaki to wszystko miało wpływ na niego samego. Innymi słowy, wspomina swoje dzieciństwo i młodość oraz pierwsze poważne decyzje m.in. tę o wstąpieniu do Annapolis – Akademii Morskiej, de facto której ostatecznie nie ukończył. Prince wspomina także historie swojej miłości do Joan – późniejszej żony i matki swoich dzieci oraz to w jaki sposób wpłynęła na jego dalsze życie i kolejne decyzje – jak choćby tę o budowie ośrodka treningowego w Moyock, a w konsekwencji o powstaniu Blackwater. Nie mniej jednak Cywilni Wojownicy to książka przedstawiająca kulisy wojny
  z terroryzmem po 11 września 2001 roku. Innymi słowy to publikacja o wojnie, o jej bestialstwie, o walce, jaką każda ze stron toczy w imię przeżycia, w imię religii, polityki,
  w końcu, w imię pieniędzy, co wydaje się być główną motywacją pracowników prywatnej korporacji wojskowej Erika Prince’a. Oprócz tego autor demaskuje kulisy zawierania kontraktów z poszczególnymi instytucjami tj.: Departamentem Stanu, Departamentem Obrony, czy choćby Centralną Agencją Wywiadowczą. Dodatkowo w książce znajdują się szczegółowe opisy z realizacji wielu zadań: począwszy od tych związanych z dostarczaniem poczty amerykańskim żołnierzom, przez zaopatrzenie oddziałów operujących na tyłach wroga – Afganistan, aż po usługi wywiadowcze i ochronę VIP – ów, głównie amerykańskich dyplomatów w obszarze działań zbrojnych. Autor wraca również wspomnieniami do tragicznych wydarzeń z 31 marca 2004 roku, kiedy to w Faludży sunniccy rebelianci dokonali bestialskiego mordu na czterech pracownikach Blackwater Worldwide. Dramatyzmu całemu wydarzeniu dodał fakt, iż ciała zabitych Amerykanów zostały zbezczeszczone i powieszone na moście nad Eufratem. Warto by dodać, iż ów mord stał się bezpośrednią przyczyną ataku sił amerykańskich na miasto, które de facto bardzo ucierpiało w skutek przeprowadzonych dwóch operacji: Vigilant Resolve i Phantom Fury. Prince nie ucieka również od odpowiedzialności za wydarzenia, jakie miały miejsce na bagdadzkim placu Nisur, w połowie września 2007 roku, gdzie konwój Blackwater ostrzelał ludność cywilną. Tamtej tragicznej niedzieli pracownicy korporacji pozbawili życia 17 niewinnych irakijczyków, a kolejnych 18 ranili, wśród ofiar znalazły się także kobiety
  i dzieci. To tragiczne wydarzenie spotęgowało tylko niechęć narodu irackiego do Blackwater. Dodatkowo w oczach społeczności międzynarodowej pracownicy firmy zaczęli uchodzić za rządnych krwi i bezkarnych najemników, skutkiem czego było odebranie korporacji Prince’a licencji na prowadzenie działalności w Iraku. Zaś w Stanach Zjednoczonych doprowadziło do debaty publicznej na temat prywatnych organizacji wojskowych i ich ewentualnej odpowiedzialności za popełnione przestępstwa. Dodatkowo tragedia na placu Nisur spowodowała lawinę pozwów sądowych wytoczonych przeciwko korporacji, zarówno przez ludzi bezpośrednio skrzywdzonych przez Blackwater, jak i polityków – głownie demokratów, pragnących zniszczyć firmę Prince’a. W książce nie zabrakło wątku polskiego, a mianowicie wspomnień o zamachu na życie gen. Edwarda Pietrzyka, pełniącego obowiązki polskiego ambasadora w Iraku. W końcu autor wraca pamięcią do chwil kiedy to stworzona przez niego firma stała się przedmiotem licznych ataków ze strony opinii publicznej, mediów oraz polityków. Wspomina jak pod wpływem płynących ze świata słów krytyki, podjął jedną z trudniejszych decyzji w swoim życiu i w konsekwencji sprzedał firmę Blackwater Worldwide. Po blisko 13 latach istnienia nowym właścicielem, stworzonej przez Prince’a korporacji stało się konsorcjum USTC Holdings, które zmieniło nazwę na Academi. Zaś Erik Prince wspólnie z rodziną opuścił Stany Zjednoczone i udał się do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, gdzie zajmuje się koordynacją działań logistycznych w dużej międzynarodowej korporacji.

   Napisz swoją opinię

   Cywilni wojownicy

   Cywilni wojownicy

   Książka przedstawia dzieje i najsłynniejsze operacje bojowe, przeprowadzone przez najbardziej chyba kontrowersyjną formację militarną naszych czasów – okrytą nimbem tajemnicy jednostkę Blackwater. Jej historię opisał sam jej twórca, były komandos Eric Prince. Ogółem „cywilni żołnierze” z Blackwater, rekrutujący się spośród weteranów formacji specjalnych i innych najemników, wyróżniający się umiejętnościami i odwagą, gotowi do udziału w misjach w najbardziej zapalnych punktach globu, wzięli udział w ponad stu akcjach, głównie w Iraku i Afganistanie.

   Napisz swoją opinię

   30 innych książek z tej samej kategorii: